System inteligentnego sterowania ruchem już działa. Widać efekty!
Celem uruchomienia, w grudniu ubiegłego roku, systemu ITS jest poprawa warunków ruchu drogowego zarówno dla pojazdów indywidualnych jak i pojazdów transportu publicznego. Zadaniem systemu jest rozpoznanie sytuacji ruchowej na podstawie danych pomiarowych, dopasowanie strategii sterowania do rozpoznanej sytuacji oraz rozesłanie do sterowników sygnalizacji świetlnej programów sterujących sygnalizacją świetlną.
Wszystkie pojazdy publicznego transportu zbiorowego wysyłają informację o swoim położeniu oraz odchyleniu od rozkładu jazdy do systemu centralnego, który ma za zadanie tak ułożyć cykle świateł na poszczególnych skrzyżowaniach, aby zmaksymalizować płynność ruchu i możliwie punktualną realizację rozkładu jazdy.
Inżynierowie systemu (z firmy Yunex Sp. z o.o.) przeanalizowali dane o punktualności i czasach przejazdów na poszczególnych odcinkach i przedstawili wyniki. W efekcie uruchomienia systemu skróceniu uległ czas przejazdu na poszczególnych odcinkach. Na przykład przejazd od ulicy Długiej do Palmiarni jest krótszy średnio o 29%, a pokonanie skrzyżowania ulicy Wrocławskiej i Lwowskiej zajmuje około 21% czasu mniej. Z uwagi na skrócenie czasów przejazdów planowane są minutowe korekty rozkładów jazdy – między innymi na liniach nr 10, 14 i 29.
Obecnie trwają prace optymalizacyjne skrzyżowań w ciągu ulicy Bohaterów Westerplatte, alei Wojska Polskiego i Ronda PCK. Obecnie udało się uzyskać skrócenie czasu przejazdu w centrum miasta o około 17-20%.
Zachęcamy do korzystania z publicznego transportu zbiorowego, który jest priorytetowo traktowany przez sygnalizację świetlną. Przypomnijmy, że bilet za 3 złote uprawnia do nieograniczonej liczby przejazdów w ciągu 60 minut od chwili skasowania.