Przystanki "na żądanie". Na jakich zasadach i liniach funkcjonują? Co warto o nich wiedzieć? Poniżej przedstawiamy informacje o nowym rodzaju przystanków w zielonogórskim publicznym transporcie zbiorowym.
Od 1 marca 2021 roku wprowadzono po raz pierwszy przystanki określane mianem "na żądanie". Na początku tylko na bezpłatnej linii nr 55 realizującej kursy do centrum handlowego Auchan. Ze względu na specyfikę jej funkcjonowania kursy tzw. "odwozowe" z Auchan w kierunkach osiedla Śląskiego i ulicy Zawadzkiego Zośki są dostępne tylko dla wysiadających pasażerów. Zatem od 1 marca 2021 roku autobus zatrzyma się tylko na tych przystankach, na których pasażerowie będą chcieli wysiąść. Korzyści z wprowadzenia przystanków "na żądanie" to przede wszystkim zwiększenie płynności przejazdu pojazdów komunikacji zbiorowej (brak zatrzymań bez wymiany pasażerów na mało uczęszczanych przystankach) oraz ekologia i oszczędność paliwa (największe spalanie występuje podczas ruszania autobusu).
Od 1 lipca 2021 r. kolejnym przystankom zostanie nadany charakter warunkowy - na zwykłych liniach dziennych.
Zasady funkcjonowania przystanków są określone w Regulaminie przewozu osób1.
W przypadku zamiaru wejścia do pojazdu lub wyjścia z pojazdu na przystanku komunikacyjnym oznaczonym „NŻ" (na żądanie) pasażer zobowiązany jest:
- stanąć na przystanku w miejscu widocznym dIa prowadzącego autobus i po zatrzymaniu pojazdu nacisnąć przycisk otwarcia drzwi albo,
- nacisnąć w pojeździe (odpowiednio wcześniej) przycisk sygnalizujący zamiar wyjścia z pojazdu tak, aby prowadzący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.
Warto pamiętać, aby chcąc wysiąść, nie wciskać przycisku w ostatniej chwili, już na przystanku, lecz wcześniej - tak, aby kierujący mógł zatrzymać autobus w strefie przystanku.
Oznaczenie „(NŻ)” występuje na tabliczkach z rozkładem jazdy a także wewnątrz pojazdów - na tablicach prezentujących trasę (kolejne przystanki). Informacja jest przekazywana także w zapowiedziach głosowych kolejnych przystanków.